Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
2. kitap fuarına büyük ilgi
Eğitim
2019-04-14 20:54

2. kitap fuarına büyük ilgi

12-21 Nisan tarihleri arasında “Buluşma Noktamız Kitap” sloganıyla 2’incisi düzenlenen Afyonkarahisar Kitap Fuarı, Kültür Park Fuar Alanında, 68 ulusal yazar, 46 Afyonlu yazar, 35 minik ve genç yazarın söyleşi ve imza etkinliklerinin yapılacağı zengin bir içerik ile kitapseverlerin ziyaretine açıldı. Fuar ilk iki günde binlerce kişi tarafından ziyaret edildi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın onur konuğu olduğu 2. kitap fuarının açılışına Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, il müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Çeşitli yayınevi ve seçkin yazarlara ait kitaplar ile hem çocuklara, hem de gençlere yönelik etkinliklerin yer alacağı 2. Kitap Fuarının açılışı renkli görüntülere sahne olurken, her yaştan ziyaretçinin de akınına uğradı.
Afyonkarahisar 2. Kitap Fuarı açılış öncesi Afyon Lisesi öğrencileri tarafından Folklor gösterisi yapıldı.

Fuarın Kitap ve Kültür Şenliği
olarak devam etmesini diliyoruz

Ardından açılış konuşmalarına geçildi. Milletvekili Ali Özkaya’nın selamlama konuşmasının ardından Milletvekili Veysel Eroğlu konuştu. Kitap okumanın önemine değinen Milletvekili Eroğlu: “Geçen yıl birincisi yapılan kitap fuarına katılmıştık. Kitap okumak çok önemlidir. Kültür ve ilim yoksa o şehrin içi boştur. Bu tür fuarlarla ilimizi kültür ve ilim merkezi haline getireceğiz. Bunda kitabın rolü çok büyüktür. Ben bu fuarda emeği geçen herkesi kutluyorum. Özellikle ulusal yazarların davet edilmiş olması, çok sayıda yayın evinin yer alması, aynı zamanda Afyonkarahisar’dan genç yazarlarımızın da buraya katılmış olmalarından dolayı fevkalade gurur duydum. Okumak çok önemli. Valimizin bir tespiti var, genç yaşta okuma alışkanlığına başlarsanız okuma alışkanlığınız hayatınız boyunca devam ediyor. Okumak insanın kavrama yeteneğini hızla artırıyor, ben buna şahit oldum. Ben bugün çok başarılı hizmetleri yapmışsam ortaokul ve lise de okuduğum çok sayıda kitaba borçluyum. Gece başucunuzdan kitabı eksik etmeyin. İnşallah bu fuarın kitap ve kültür şenliği olarak devam etmesini diliyoruz. Çok güzel ve hayırlı bir teşebbüstür ve bunun devamı da şarttır. İnşallah bundan sonrada üçüncüsü ve dördüncüsü şeklinde devam eder. Ben Valimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Çocuklara kitap için hediye çeki hazırlamış. Afyonkarahisar 2. Kitap Fuarında başta Valimiz ve diğer emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum” dedi.
Zenginlik Çoğu Zaman Kültürdedir

Daha sonra söz alan ve Kitap Fuarı’ndan beklentisini anlatan Vali Mustafa Tutulmaz:“ Kitap Fuarımızı daha ileri bir aşamayı düşünerek gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Siirt’te başladığımız ve orada tecrübelerimizi iyi bir şekilde buraya aktardığımız bu kitap fuarından ne bekliyoruz ben öncelikle bunu ifade etmek istiyorum. Geçen yıl başladığımızda biraz tereddütler vardı. Ancak fuarın sonunda gelinen noktada bunun önemli bir etkinlik olduğu konusunda hem fikir olundu. Biz bu fuarın kültür şöleni olarak yaşanmasını istiyoruz. İlimiz 10 gün boyunca kitapla, yazarlarla, konferansla, sempozyumla ve aklınıza ne gelecekse bunlarla bir araya gelsin. Burayı bir kültür şölenine döndürelim diyoruz. Bütün öğrencilerimizi mümkün olduğu kadar bu kitap fuarına getirelim öğrencilerimiz kitabın kokusunu alsınlar ve kitap alsınlar diyoruz. Ekonomik durumu iyi olamayan öğrencilerimize çek dağıtarak onların kitap almalarına imkân sağlıyoruz. Bunu yapmamızın bize getireceği en önemli şey artık ilimizin ağır ağır kültür şehri olma yönünde de ilerlemesini sağlamaktır. Zenginlik sadece parada pulda değildir, zenginlik çoğu zaman kültürdedir. Eğer biz kültürel birikimimizi oluşturabilirsek ve sonraki nesillere aktarabilirsek ilimizin değerini daha da üst düzeylere çıkarmış oluruz” diye konuştu.

Kitap Okuma Oranını Hep Birlikte Artırmalıyız

Kitap okuma üzerine bazı araştırma sonuçlarını paylaşan Vali Mustafa Tutulmaz: “Araştırmalara göre; Türkiye’de ortalama günde 7 dakika kitap okunuyor. Avrupa’da bu 13 dakikaya kadar çıkıyor. Aslında biraz yakınız ama yine yarısındayız. Bizim bu okumayı en az 10 dakikaya çıkarmamız lazım. Bir diğeri % 10’luk nüfus düzenli kitap okuma gayreti içerisinde % 90’da bu yok.
Bunu da bizlerin artırması lazım. Yani kitapla haşır neşir olan kesim %10. Dünyada kitap okuma sıralamasında Türkiye 86’ıncı sırada. Ekonomik gelişmede ve diğer alanlarda 15 ile 20’inci olduğumuz bir ortamda biz 86’ıncı sıradayız. Bu da bizim ülkemize yakışmayan bir durumdur ve bunu da biran evvel arttırmamız gerekiyor. Bu kitap fuarları bunu sağlayacaktır.
Yine Türkiye’de kitap okuyanların yüzde % 45’i aşk kitabı okuyormuş, %43’ü dini kitaplar okuyormuş diğer bütün alan %12. Burada da bizim biraz sıkıntımız var demek ki. Ancak bu tür kitap fuarları ile bunu yukarı seviyelere çıkaracağız. Yine yapılan bir araştırmada stresi en iyi gideren şeyin kitap olduğu ortaya çıkmış.
Her sayfa açıldıkça streste azalma oluyormuş ve 3-4 sayfadan sonra sıfır strese ulaşılıyormuş. Bunu da stresli olanlara tavsiye ediyoruz. Yine televizyondan edinilen bilginin 2 katı bilgi kitapta kalıcı halde oluyormuş. 6 ila 15 yaş arasında okuma alışkanlığı edinen çocuklar daha sonraki hayatında %40 oranında en azından okuma alışkanlığını devam ettiriyorlarmış.
Bizler ve öğretmenlerimiz vasıtası ile de veliler olarak çocuklarımızda çok daha fazla bu dönemde kitap okumayı öğretmeli ve alışkanlık haline getirmeliyiz. Daha sonraki hayatında bu okumayı kalıcı hale böyle getirebiliriz. Ben Kitap Fuarının oluşmasında emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmalar sonunda 185 yayınevinin ve 80 tane stanttın bulunduğu Afyonkarahisar 2. Kitap Fuarının açılış kurdelesi kesildi.  Kurdelesi kesimi sonrası Vali Tutulmaz’ın yanı sıra Milletvekilleri ile tüm protokol üyeleri yayınevlerine ait kitap stantlarını ziyaret etti.
Açılış programının sonrası Afyonkarahisar Şehir Maketini inceleyen Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın söyleşisine katıldı. Başkan Çoban’ı dinleyen Vali Mustafa Tutulmaz günün anısına Başkan Çoban’a tablo hediye etti.
Afyonkarahisar 2. Kitap Fuarı, 12-21 Nisan 2019 tarihine kadar her gün 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.


Bu haber 467 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   1 + 4 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?Kadınana Gazetesi - İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kadınana Gazetesi 2016