Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
İnkaya, ekonomiyi değerlendirdi
Siyaset
2019-08-21 23:49

İnkaya, ekonomiyi değerlendirdi

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, haftalık değerlendirme toplantısında ülkemizin en önemli konularından birisi olan ekonomiden bahsetti.

“Üretmeyen toplumların , üreten toplumlara bağımlı yaşarlar bizde ülkemizde bizi refaha kavuşturacak kadar üretemediğimizden, bazı ülkelerin ürettiklerini muhtaç halde yaşamak zorundayız” diyen Mehmet İnkaya; “ Bunda  güncel iktidarı sorumlu tutuyoruz.  Güncel iktidar tam 17 yıldır iktidardadır.  Ne kendisini savunacak ne de geçmiş dönemleri  örnek göstererek bizleri avutacak, Aklımızla  alay edecek hakkı yoktur.  Herkes içerisinde yaşadığı ekonomik zorlukları bilmektedir ,ama bizlere(  İyi Partiye)düşen görev  bunlara çözümler aramaktır” dedi.

Anadolunun tamamında olduğu gibi   İlimizde de meyve sebzenin mevsimi gelmiş ve yetiştirilip pazara çıktığı halde halde;hala manav ve marketlerde fiyatların ateşi  düşmediğini söyleyen İnkaya; “ Yanlış  denetlenmeyen ,sahip çıkılmayan ,tarım politikaları yüzünden  üretici ucuza atmak ta tüketici pahalı yemektedir.

Ülkemizde hemen her gün bilinir ,bilinmez ürünlere zamlar yapılmakta, yapılan zamlaryüzde yirmi leriotuzları bulduğu halde hem üretenin eline hem de maaşlı çalışan işçi ve memurumuzun eline zam oranında bir gelir geçmemektedir.

Bu ne demektir?

İşçiye ,memura,sabit gelirliye  iktidar yüzde 3,5 lik zam yapmakta ,temel tüketim mallarına ,(devlet denetimi altındaki mal ve hizmetlere elektrik ,su, akaryakıt ,sigara ,doğalgaz )yüzde 30 yüzde 35 lik zamlar yapılmaktadır.

Bir DUR DİYEN DE YOKTUR.

Dar gelirlinin vicdanına bırakılmıştır.  Böyle oluyor da nasıl geçiniyorlar insanlar, diye sorarsanız zaten devletin görevlerinden olan vatandaşını koruma, sosyal devletin görevlerinden olan, özürlü ve yaşlısını kollama görevinden ötürü ,özürlüsü ve yaşlısı olan  ailelere maaşlar verilmektedir .

Vatandaş bu maaşlar ile geçinmek zorunda bırakılıyor.   Bu maaşları verdiğiniz zannettiği ,iktidara da dua etmek mecburiyetinde bırakılmıştır.  İnsanlar edilgen , emirtutan, üretmeden yaşayan insanlar olmaya alıştırılmaktadır.

 Daha doğrusu sömürülmeye çalışılmaktadır.  Ramazanaylarında kurulan çadırlara giden insanların sayısınınartması insanların yardımları alırken gayet doğal kabul etmeleri buna iyi bir örnektir . Halbuki Türk milleti Onur'lubir millettir,aç kalır komşusuna bildirmez ,açlığını söyleyemez çareyi kendisinde arar. Bu özelliğimiz  kaybettirilmeye çalışılıyor.

Ekonomiyle ilgili bir başka konuda işsizlik.

Türkiye Cumhuriyeti devletinde işveren olmak da zor işçi olmakta.  İşçi oluyorsunuz işveren sizi sigortasız ve düşük ücretle çalıştırmak istiyor.  İşveren oluyorsunuz işçi sizden yüksek beklenti içine giriyor, işletmeyi kapatmak zorunda kalıyorsunuz.  Bunu herkes biliyor, ama bir çözümde bulamıyor. HalbukiSosyal Güvenlik Kurumu bu konuda hem işçiyi hem işvereni koruyan kollayan takip eden denetleyen durumuna  geçerse hem işçi memnun olacak hem de işsizlik azalacak.

 Ülkemizde yüksek öğrenimi bitirmiş ,milyonlarca  gençliğimiz var. bu gençler 1001 ümitlerle gittikleri okullardan mezun olduktan sonra,okulu ile ilgili iş bulamamak ta’’ hangi iş olsa yaparım’’ düşüncesiyle iş bulamamaktadır.

 Anne Baba kendi öz giderlerinden keserek yavrusunu okutuyor okulu bitir diyor,  Okul bittikten sonra da aldığı eğitimle ilgili işi bırak, herhangi bir işte dahi kendisine yer bulamıyor. Bu şekilde işsizlikte   çığırdan çıkmıştır.

Yazık ,yazık oluyor. İşte iyi Parti bunlara çözüm bulacak ,sizler de şahit olacaksınız ki iyi Parti iktidar olduğunda insanlar işsiz kalmayacaklar  Ekonomi ile ilgili bir başka sorunumuz da Tekel   Bildiğiniz gibi Tekel ir devletin resmi olarak işlettiği yani, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi olarak İşletmeleri yönettiği bir kurumdu . Tütün tuz ve benzeri ürünler Tekel tarafından üretilir yada üretimi kontrol altında üretilir,halka arz edilirdi .Ne hikmetse Tekel kapatıldı.  Kapatılmakla kalmadı, hem üretici hem tüketici Allaha terk edildi. Ne demek bu ? Fakir zengin ayırt etmeden tiryaki olmuş insanı olan bir devlet Sigara fiyatlarını arttırarak bağımlılığı engelliyorum diyemez.

 Biz sigara bağımlılığına başka  bağımlılıklara karşıyız. Ama var olduğu bilinen bir Tiryaki grubu sigara tiryakisi şu anda insanların insafına terk edilmiştir.  Daha net söyleyeyim sigara fiyatlarını çok yüksektir. Bağımlılıkla mücadelenin yolu fiyatları arttırmak değildir. Tekel dağıtıldıktan sonra sigara içmeye insanlar devam ettiler lir 3 liraya mal edilen sigara 6 liraya 7 liraya Tekel tarafından satılıyordu,

Bunun üzerinden de devlet zorunlu vergi alıyordu, bu çok eskiden kalma zorunlu ihtiyaç maddelerine zam yapılarak vergi toplama usulüdür.Çok İlkel bir vergi toplama yoludur akaryakıta yani benzine ,Mazota , Petrol ürünlerine zam yapılıp bunun üzerinden vergi toplanılması ,Lüks tüketim maddeleri adı altında bildiğimiz ürünlere konulan vergiler, elektrik doğal gaz,kömür,v.b.ürünler ..” dedi. 

>> Serap Keskin


Bu haber 555 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 5 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?Kadınana Gazetesi - İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kadınana Gazetesi 2016