Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
HANİFE KUZU
SIKINTI
03.07.2019

İnsanın uğradığı sıkıntı, keder, bela ve musibetlere karşı Allah korusun isyana düşmeyip Rabbine dua etmelidir. Kendi için Allah’tan hayırlı olanı dilemelidir. Bela ve musibetlerin defi için duada bulunmalıdır. Kur’an’da, Peygamber Efendimiz (s.a.v) ve nice Allah dostları bela ve sıkıntılara karşı dualar tavsiye etmişlerdir. Bu duaları okumalı ve Allah’a (c.c) tam bir bağlılık ile teslime olmalıyız. “Şüphesiz Allah Teâlâ sabredenlerle beraberdir.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v) zor ve sıkıntılı zamanlarda sahabi efendilerimize sıkıntıdan kurtulmak için hangi duaları tavsiye etmiştir?

“Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır.

Bazen sıkıntılarımızı, dertlerimizi, endişelerimizi içimize atar hatta dışarıya anlatmaktan ziyade, belli etmemeye dahi çalışırız.

Bir kaç günden havalar oldukça sıcaklaştı. Yaprak kımıldamıyor dense yeridir. Hal böyleyken insanları bir sıkıntı bir stres basıyor. İçine attığı sıkıntılarını bu havanın sıcaklığından da kaynaklanan stresle dışa atıveriyor.

Trafikte korna çaldın diye kavga edenler mi ararsınız, yavaş gidiyorsun diye küfredenler mi ararsınız hepsi bu havalarde kendini iyiden iyiye hissettiriyor.

İnsan yaşantısı boyunca türlü sıkıntılara düşüp bunalımlar geçirebilir ve bunlardan dolayı yaşama sevincini kaybedip, hayata küsebilir. Hiç kimseyi görmek, konuşmak, yemek, içmek istemeyebilir. Tüm sevdiklerine yabancı kalıp, kendini bilinmez bir bilmece gibi dipsiz kuyulara sürükleyebilir. Böylece hoşgörüsünü, huzurunu ve pek tabi kendine olan saygısını yitirebilir. Peki insan neden bu duruma getirir kendini? Neden bilinmezlere doğru yol alıp dünyalık huzurunu kaybeder? Neden sıkıntıdan çıkamayıp ahretini de en küçük imtihanla mahveder?

Çağımızın en yaygın sorunlarından birisi olan stres, birçok araştırmanın ve çalışmanın da konusunu oluşturuyor. Stresin yol açtığı sorunlarsa sandığımızdan çok daha çeşitli. Stresle baş etmeyi öğrenmek, iş ve özel yaşamınızda olumlu sonuçlara ulaşmanızın anahtarlarından biri.

Evet her şey biz insanoğlu için şu fani dünyada hastalık, ölüm ve türlü sıkıntılarla boğuşmak, türlü dertlere derman arayıp vakti geçirmek ve pek tabi hiç akla gelmeyen imtihanlara tabi olup ahrette sorguya çekilmek. Esasında dünyayı çok gözümüzde büyütürsek sıkıntılarımızı da işte dağlar denizler gibi aşılamayacak engeller gibi görüp kendimizi türlü bunalımlara sürükleriz. Oysaki biliriz ki güzel ALLAH ‘ım hiçbir kulunu darda bırakmaz. Her kışın sonunda bahar getirir, her gecenin ardından güneşi yüzümüze güldürdüğü gibi. Zifiri karanlıklara mahkum etmez bizi gece bile bizi karanlık da koymaz ayın ışığını lütfeder öyle değil mi?

SEVGİLERİMLE...


Bu yazı 3038 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?Kadınana Gazetesi - İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kadınana Gazetesi 2016