Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Şeker fabrikası kapandığında birçok sektöre etkisi olacak
Siyaset
2018-02-25 20:49

Şeker fabrikası kapandığında birçok sektöre etkisi olacak

MHP İl Başkanlığının haftalık basın toplantısı Çay Belediyesi’nin ev sahipliğinde Karacaören ve Pazarağaç Belediye Başkanları ile belediye meclis üyeleri ve STK başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Basın toplantısında konuşan Karagöz; “SEKA özelleşince Çay’ın, Et-Balık özelleşince hayvancılık ekonomisi çöktü. Şeker fabrikası kapandığında birçok sektöre etkisi olacak” dedi
Haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan MHP İl Başkanı Mehmet Karagöz’ün gündeminde Afrin operasyonu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi Jandarma kavşağında yaşanan trafik sorunu ve Çay Devlet Hastanesi’nde yaşanan doktor açığı vardı.
Afrin konusu
Konuşmasına Afrin operasyonu ile başlayan Karagöz; “Afrin’de görev yapan aslanlar can pazarında can alıp, can veriyor. Türkiye kararlı tutumunu sürdürdüğü sürece bir çok insanın, bir çok ülkenin, bir çok siyasi partinin ve sivil toplum örgütünün de ayarlarını değiştiriyor. Birkaç gün önce yayınlanan bir dizide polisimize hakaret içeren aşağılayıcı bir görüntü görüldü arkasından tekrarında o polise aynı vatandaş tarafından özür diletildi. Bunun nedeni Türk Milleti hassasiyetlerini korursa, değerlerini korursa bazılarının ayar değiştirmesi mecburi hale geliyor. Afrin’de ne işiniz var diyenler, bugün Afrin’deki askerimizin arkasındayız diyerek olması gerekenleri söylemeye çalışıyor. Bizler de bu değişimden dolayı mutlu oluyor ve seviniyoruz. Türk milleti, Türk devleti kararlı tutumunu bozmamalı.
 Dolayısıyla orada yerli ve milli silahlarla bir çarpışma yaşanıyor ve çatışma 3-5 peşmerge ile yapılan bir çatışma değil, NATO ülkeleri ile gerçekleşiyor. Biz bu operasyonda yerli ve milli silahlarımızın ne kadar önemli ve değerli olduğunu gördük” dedi.
Özelleştirmeler
Yerli ve mili silahların önemine vurgu yaparak özelleştirilmesi gündemde olan Şeker Fabrikasının da yerli ve milli bir değer olduğuna, şekerin de stratejik bir ürün olduğuna vurgu yaparak konuşmasını sürdüren MHP İl Başkanı Mehmet Karagöz; “Maalesef Afyon Şeker Fabrikası’nın da aralarında bulunduğu 14 şeker fabrikasının özelleştirilmeye alındığını öğrendik. Yerli ve milli diyoruz, yabancı nişasta bazlı şeker yapıp satanlar da elbette bu fabrikalara talip olacaklar. Bugün bulunduğumuz Çay’da faaliyet gösteren SEKA Kağıt Fabrikası’nın satışının yapılmasıyla birlikte ilçenin ekonomisi çöktü. ET-Balık Kurumu satılınca Afyonkarahisar’da hayvancılığın ekonomisi çöktü. Birçok özelleştirmeden Türkiye faydalanamadı sadece devletin kasasına özelleştirmelerden kaynaklanan paralar girdi ancak o yörenin insanları hep zarar etti. Ülke ise o ticaret sektörlerinde hep sıkıntıya düştü. Türkiye’de özelleştirilen şeker fabrikalarını alacak insanların gücü ile nişasta bazlı şeker üreten yabancı firmaların sermayeleri arasında büyük farklılıklar var. Trilyon Dolar ile telaffuz edilen yabancı sermayeler bizim firmalarımızdan 10 kat daha güçlü gelecekler ve korkumuz o ki, şeker fabrikası nişasta bazlı şeker üreten yabancı sermayeli şirketlerin eline geçecek. 400 bin ile telaffuz edilen pancar üreticileri ve üreticileri 10’a katlayacak olan yan sektörler var. Türkiye’de yerli ve milli üretim yapan, büyük bir sektör oluşturan ve sağlık sektörünü de ilgilendiren şeker Fabrikalarının satışının bir kez daha düşünülmesi lazım. Eğer satılacaksa da PANKO BİRLİK aracılığı ile işletilmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyiz” diye konuştu.
Trafik sorunu ve doktor açığı
İl merkezinde bulunan Jandarma Kavşağı’nda yapımı devam eden köprülü kavşak çalışmaları nedeniyle yaşanan trafik yoğunluğunun giderilmesi noktasında çalışmalar yapılması gerektiğini belirten MHP İl Başkanı Karagöz, mevcut hali ile kavşaktan geçmenin çok zor olduğunu söyledi. 4-5 farklı noktadan kavşağa gelen araçların tek şeritli yolda ilerlemeye çalıştığını belirten Karagöz; “Bu sorunun çözümü için Anbaryolu’nun kavşağa çıkışının kapatılması mı lazım? Yol kenarına yapılan parkların mı kaldırılması lazım? Bu konularda belediye başkanımız ve trafik komisyonunda görev alan arkadaşlarımızdan burayı bir kez daha gözden geçirmelerinin ve alternatif yolların tekrar düzenlenmesini, Ankara istikametinden gelen araçların başka bir güzergaha yönlendirilmesini arkadaşlarımızdan rica ediyorum. Bir diğer üzerinde durmak istediğim konu ise il genelinde hastanelerimizde doktor açığımız var. Doktor atamalarında Afyonkarahisar’ın ön plana alınması gerektiğini söylüyoruz. Afyon, çok geniş coğrafyaya ayrılmış bir il, başka iller gibi dar bir alanda yer almış il değil. Bu nedenle mesafeler birbirinden çok uzak. Çay ilçemizin de doktor açığı fazla olan ilçelerimizden bir tanesi olduğunu biliyoruz. Çocuk doktoru olmadığı ve görevlendirme ile haftada 1-2 gün ilçeye geldiğini bu nedenle çocuk hastaların yatılı olarak tedavi edilemediğini öğrendik. Ben sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğümüzden, doktor atamalarında Afyon’u biraz daha fazla düşünerek atama yapılmasını sağlamalarında fayda görüyorum” ifadelerini kullandı.
>> İsa Kuş


Bu haber 4285 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   3 + 5 = ?

1
 • Misafir 2018-02-25 21:01:17

  2018-02-25 21:01:17

 • bir platform oluşturulmalı

 • 0
 • 0
2
 • Misafir 2018-02-25 21:01:00

  2018-02-25 21:01:00

 • bir platform oluşturulmalı

 • 1
 • 0
3
 • Misafir 2018-02-25 21:00:35

  2018-02-25 21:00:35

 • DOKTOR ATAMASI KONUSUNDA MUTLAKA BİR ÇALIŞMA YAPILMALI. HİÇ BİR DOKTOR AFYONA GELMEK İSTEMİYOR. NEDENLERİ ARAŞTIRILMALI

 • 1
 • 0

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?Kadınana Gazetesi - İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kadınana Gazetesi 2016